Santa Monica Networks saamislugu

1990-ndate algus oli viljakas aeg. Taastati Eesti Vabariigi iseseisvus, loodi Eesti esimene interneti püsiühendus ning Santa Monica Networks. Ühine SMN-i juhatuse liikme Hannes Perkmanni mälestusretkega ja loe, kuidas sai ühest väikesest ettevõttest Soomet ja Baltikumi hõlmav edukas kontsern.

1992

 • Soomlane Markku Viljo Tapani Kurki (15.01.1946–03.02.2015), kõigi jaoks lihtsalt Tapsa, asutab Santa Monica Software AS-i (SMS). Firma registreeriti Ettevõtteregistris kuu aega enne Eesti krooni kasutusele tulekut. Emafirma Santa Monica Software Oy oli Soomes asutatud juba kolm aastat varem. Nii Soome kui ka Eesti üksuse eesmärk on müüa Cisco ja teiste tootjate võrguseadmeid ning -tarkvara.
 • Eestis käivitatakse esimene interneti püsiühendus! Kuigi see ei pärine SMS-ilt, kasutatakse ühenduse loomisel just Cisco ruutereid.

Hannes meenutab

Esimene interneti-püsiühendus loodi satelliidikanalit kasutades KBFI ja Rootsi Kuningliku Tehnikaülikooli vahel. Selle ühenduse kiirus oli 64 kbit/s – üle 100 korra aeglasem kui tänane tavaline kodune internetiühendus.

Teine analoogne ühendus tehti Tartus Biokeskuses. Kolmas 64 kbit/s interneti püsiühendus loodi maakanalit kasutades Küberneetika Instituudi ja FUNET-i vahel ning selle töölepaneku juures olid ka minu käed mängus. Cisco ruuterid ühenduse tarbeks kinkis FUNET ja nende seadistamist käisin õppimas Soomes SMS-is. Seal kohtusin esimest korda Tapsaga ja sain teada, et SMS on juba asutatud ka Eestis.

1993

 • Andmesidevõrkude areng Eestis on tõusuteel, püsiühendustest on huvitatud nii akadeemilised asutused kui ka pangad. Tekivad esimesed andmeside kommertsteenuse pakkujad.
 • SMS-i äritegevus Eestis saab alguse.

Hannes meenutab

Olin toona SMS-i kliendi staatuses ja üks soetatud Cisco ASG ruuter tuli Soome garantiivahetusse toimetada. Pakkisin umbes mikrolaineahju suuruse ruuteri spordikotti ja põrutasin kiirlaevaga Soome. Tapsa oli sadamas vastas. Saime kohe jutule ja lisaks vigasele ruuterile vahetasin välja ka töökoha – just siis ja seal sündis otsus SMS-i seltskonnaga liituda.

1994

 • SMS-i äritegevus võtab hoogu. Pirita rannahoones avatakse esimene kontor ning ruumid varustatakse tolle aja tehnika viimase sõnaga – ikka samade seadmete abil, mida klientidelegi müüakse.
 • Koostöös Ciscoga korraldatakse klientidele esimesed seminarid.
 • Soome SMS-i saatev edu meelitab ligi kosilased, ettevõtet soovivad omandada mitmed tõsised tegijad. Tapsa otsustab käed lüüa Olivettiga ning lisaks Soome firmale liigub viimase valdusse ka Eesti üksus.

Hannes meenutab

Meid oli toona SMS-is neli: lisaks mulle oli kollektiivis raamatupidaja Anne, sekretär Reet ning Vaho, kes tegeles müügi ja firma juhtimisega. Omanikuvahetus igapäevatöösse suuri muutusi kaasa ei toonudki, lisandus vaid Olivetti tugiinsener Ando, kellest sai meie uus töökaaslane. Sama kollektiiviga sai maha peetud ka esimesed suvepäevad.

19951998

 • Ettevõtte töö käib täie hooga ja kliendibaas aina kasvab. SMS-ilt soetavad ruutereid, switch’e, hub’e, tarkvara jm nii Hansapank, Ühispank ja EVEA pank kui ka Eesti Telefon, EMT, Microlink ja teised tolleaegsed gigandid.
 • Peale teenusepakkujate ja pankade ilmuvad klientide hulka ka teised Eesti suuremad ja väiksemad ettevõtted.

Hannes meenutab

Ajad olid põnevad, aga tööd oli ka palju. Õnneks asusime Pirital ja kontoritööle vahelduseks sai tihti meres ääres rannamõnusid nautimas käidud. Kokku olime Pirita rannahoone kontoris üheksa aastat.

19992002

 • Tapsa ostab mõni aasta tagasi äramüüdud ettevõtted Olivettilt tagasi ja otsustab investoreid kaasates äri nii mahult kui ka geograafiliselt laiendada.
 • SMS-i ja Rootsi firma Salcom ühinemisel luuakse kontsern Cygate, mis tegutseb Soomes, Rootsis ja Eestis. Seltskonnaga liidetakse ka Leedus ostetud firma Taide.
 • Liitunud ettevõtted saavad uued nimed ja ühise logo. SMS-ist saab Cygate Eesti.

Hannes meenutab

Ka seekordne omanikuvahetus firma põhitegevuses suuri muudatusi kaasa ei toonud. Ainult aruandlust tuli juurde.

Cygate’i perioodi jäi SMS-i 10 aasta juubel. Tähistasime seda koos klientidega Pirita rannahoones korraldatud peoga. Üritus oli uhke – meie käsutuses olid Pirita restorani ruumid, toidu valmistas meie tellitud kokk spetsiaalmenüü alusel, degusteeriti veine. Toidu- ja veinikultuur on meie üritustel au sees tänaseni.

2003

 • Cygate’i ei saada loodetud edu. Cygate Eesti ja Leedu firmad ostab Eesti ettevõte Trinton OÜ, hilisem Santa Monica Networks Group, mille taga on Cygate Eesti juhtkond ning investorid, sealhulgas Tapsa.
 • Cygate Eestist saab Santa Monica Networks AS (edaspidi SMN). Kasutusele tuleb taas endine sinivalge logo.
 • Tütarfirma asutatakse ka Lätis. Ongi kõik kolm Balti riiki vallutatud!
 • Järjekordse „uue algusega“ kolitakse uude kontorisse Marati majja (praegune Valge Maja) Tartu maanteel.

Hannes meenutab

Kontori uus asukoht tõi kaasa ühe toreda hüve. Marati majas oli kaubalift! Meie ladu asus kohe bürooruumide kõrval ülemisel korrusel ja arvestades tohutut kogust võrguseadmeid, mis meilt läbi käis, ei oleks ilma kaubaliftita toimetamist ettegi kujutanud.

2004

 • SMN Grupp hakkab 2005. aastal Soome turgu tagasi vallutama. Loodud Santa Monica Networks Oy’ga liituvad mitmed endised töötajad Santa Monica Software Oy ajast, kolleege tuleb üle ka Cygate Oy’st, mis liigub hiljem Telia omandusse ja millest saab tulevikus SMN Grupi suurim konkurent. Soome üksuse osakaal SMN Grupis moodustab tänaseks ligikaudu poole nii inimeste arvu kui ka käibe osas.
 • SMN Eesti üksus on vahepeal kasvanud ning kolib 2008. aastal Ülemiste Citys vastvalminud Aguri majja, kus tegutseb tänaseni.

Hannes meenutab

Kolmandat korda saime endale paljaste seintega kontoriruumid. Taas kujundasime need mõnusaks paigaks, kus on meeldiv päevast päeva tööl käia ja mida külastavad heal meelel ka meie kliendid.

Töötajate arv kontoris läheneb juba 40-le, ent firma algusaastate ühtse pere ja teise kodu tunne ei ole kuhugi kadunud. Igav pole töö juures nende 20+ aasta jooksul veel kordagi hakanud – meie tegevusalal on kogu aeg toimumas midagi uut.

Hannes Perkmann

Töölepinguga nr 3 samas firmas tööl juba üle 22 aasta